Pohyb pro pohyb

16.12.2023

"POHYB PRO POHYB" - Vysvětlíme si rozdíl mezi pohybem a výkonem  



Tělo je tak dokonalý systém, který řídíme vlastními myšlenkami. Žijeme z nějakého důvodu v nějakém psychickém rozpoložení ( radosti, napětí, klidu či nejistotě), které nám do velké míry ovlivňuje páteř (jednotlivé obratle). Postavení páteře ovlivňuje i to, jak se pohybujeme. Buď máme v těle klid a dokážeme se pohybovat přirozeně nebo máme neklid a nedokážeme se v pohybu uvolnit (nevíme co dělá ruka, noha apod.). V tomto případě mluvíme o špatném spojení hlavy s tělem.

Sport máme spojený s tím, že si fyzicky dáme do těla. Fyzicky si sáhneme na dno. Což je v pořádku. Sport nás učí disciplíně a také nás učí poznávat sám sebe během výkonu. 

Narodili jsme se s aktivním systémem, který řídíme vědomě (někdy řídí i on nás) a rozvíjíme. Tady však vzniká mnoho otazníků na to, zda je daný pohyb pro nás ten správný nebo naopak, zda je to ten pohyb, který nás deformuje. Téměř na každý pohyb se můžeme zdravě a vědomě připravovat. Stejně jako se dítě rozvíjí v jednotlivých vývojových fázích. Vše má postupný vývoj a pokud přeskočíme nějakou fázi, můžeme si pohybem ublížit. 

V okamžiku kdy se stane daný pohyb rutinou, získáváme aktivní svalovou oporu v daném pohybu (sportu). 

Někdy si nejsme vědomi toho jak se hýbeme, jak dýcháme a zda je pohyb vedený přirozeně dokud nám tělo nenaznačí, že bychom měli něco změnit. V tomto případě ke mě chodí lidé s tím, že chtějí pochopit pohyb neboli pohyb těla pro vykonání správného pohybu. 


Proč sportujeme nebo proč se pohybujeme ve sportu? 

- někdo sportuje, protože to řekl jeho rodič

- někdo sportuje, protože chce zhubnout

- někdo sportuje, protože to dělají jeho kamarádi

- někdo sportuje, protože chce sobě i druhým dokázat, že je dobrý

- někdo sportuje, protože má rád pohyb kvůli bolesti, pocení a vyplavením endorfinů během tréninku

- někdo sportuje, protože chce být zdravý

POZN.:  Výše uvedené body nám neříkají nic o pohybu (proces, vývoj), ale jen se řeší výsledek. Žádný z těchto cílů není nastavený na přítomnost, ale na výkon "co bude až..."

- někdo sportuje, aby se díky pohybu rozvíjel, poznával svoje hranice, svoje limity a hlavně našel v sobě díky pohybu vnitřní sílu a klid. Tady mluvíme o tom, že poznáváme cestu k dosažení výsledku. Poučíme se z bych a jdeme dál. Budeme cvičit lépe a víc vědomě. 

Když si všimneme, tak cíle sportu či pohybu mohou být různorodé. Definicí pohyb pro pohyb se nejvíce přibližuje cíl, který jsem uvedl jako poslední. Protože pokud sportujeme formou "pohyb pro pohyb", dojdeme do stavu, kdy se budeme cítit zdraví fyzicky i duševně. A v případě zdravého těla, dokážeme podávat maximální výkony. 

Cítíme, prožíváme, dýcháme a víme, že pohyb je přirozený pokud jsme v tomto okamžiku. 


Příklad z praxe. Sledujeme a učíme se s klienty vnímat pohyb v daném okamžiku. Klienti, kteří se mnou cvičí déle už dokážou pracovat s tělem tak dobře, že už ví, jaké fáze pohybu jsou pro ně důležité pro podání kvalitního výkonu. 

Klient zná provedení cviku a trénujeme postupně techniku v klidu s vlastní vahou. Jakmile dokáže cvičit v klidu s vlastní vahou, přecházíme na váhy a postupně přidáváme váhy i intenzitu tréninku. 


Trenér: Na co jsi myslel?! Ten dřep děláš v takovém napětí jako kdybys byl v boji.

Klient odpoví: Jak to víš? 

Trenér: Vidím, že nejsi tady (hlavou) a dýcháš zbytečně velmi rychle, což Ti bere energii. 

Klient odpoví: Ano, byl jsem myšlenkami v práci...

Trenér: Tak znovu a buď přítomen!





K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et.