Úchopem a oporou ke zdravému tělu
ÚCHOP a OPORA - Podání ruky napoví naše vnitřní rozpoložení. Napoví nám, zda máme vnitřní sílu a jak se cítíme.
Ruce mají funkci hmatu, dotyku, zkoumání, natahování a opory
Úchopy dnes
U běžných činností i u sportu jsou úchopy velmi důležité. Na zápěstí máme mnoho receptorů, které se spouští podle hmatu. Co se změnilo za poslední roky u většiny lidí? Změnil se styl úchopu. Zatímco dříve jsme úchopem tvořili, teď tvoříme pomocí tlačítek. Ťukáme do mobilu, počítačů a jiných zařízení.
Všimli jste si někdy, které prsty používáte při používání klávesnice u počítače nebo při psaní na mobilu? Ptám se záměrně, protože lidé mají zablokovanou krční páteř, záda a jiné části těla. Přitom po větším rozboru zjišťujeme, že se jedná o přetížení z přílišného koukání do počítače a psaní na klávesnici.
Receptory (na dlaních, na chodidle), které nám řídí celý systém, tak většinu času vypojujeme a dokonce jednostranně přetěžujeme.
Opora během cvičení: Jdeme cvičit a do pokrouceného zápěstí dáme činky, opřeme se celou svoji váhou a nebo se pověsíme na hrazdu. Řešíme střed těla, řešíme velké svalové partie, ale dokud nevyřešíme správné úchopy, nepohneme se z místa.
Příklad z praxe: Klient mi neustále říkal, že má malé zápěstí a proto mu nejde udělat shyb. Nakonec shyb udělal, urval to, bolelo to a bylo to v extrémním napětí. Při visu ztrácel sílu úchopu v podstatě hned jak se zavěsil. Potom jsme poupravili zápěstí a úchop. Nyní udělá plynulé shyby a dokáže u toho zapojit i hluboké svaly.
Úchopy v minulosti
Teď se dostávám i k tomu, jak jsme používali zápěstí dříve než přišly mobily a počítače. Zkoušeli jste někdy připravovat těsto na cukroví, chleba nebo jiné potravinářské výrobky? Je to velmi namáhavé a při takovém pohybu zjistíme, že je to i nepříjemné. Chybí nám dotyk a pohyb celým zápěstím, protože z mobilů máme aktivované svaly pouze jednostranně a nerovnoměrně.
Úchopy před tréninkem
Každý můj klient začíná trénink kontrolou úchopu a opory chodidla. Jedině až poté má trénink rozvíjející účinek. Dokážeme tím odblokovat páteř a jiné kloubní spojení.
Tím, že většina lidí jde cvičit rovnou z kanceláře, tak s tím souvisí také opora o chodidla. Když sedíme u PC, chodidlo není zatěžované rovnoměrně. Ono vlastně ani nemusí, protože je pasivní. Je jen položené na zemi. Nemusí se odrážet, nemusí nic tlumit a svaly se postupně deaktivují. Poté od počítače rychle vstaneme a čekáme, že budeme mít pružné tělo. Ale ono to nejde.
V tomto případě si každý klient nastaví oporu o chodidla před vykonáváním pohybu, aby tělo pružilo.